Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

+48 503 538 053

beata.woskowicz@withus.pl

Transport chłodniczy

Transport drogowy to bardzo szerokie zagadnienie i obejmuje również przewóz towarów w kontrolowanej temperaturze. Za pomocą transportu chłodniczego można przewozić ładunki wymagającej niskiej temperatury nawet na duże odległości, dzięki czemu dotrą bezpiecznie do określonego w zleceniu miejsca przeznaczenia.

Zasady przewożenia towarów
Zasady przewożenia towarów

Zasady przewożenia towarów chłodniczych

W transporcie chłodniczym liczy się ostrożność i zachowanie wysokich standardów bezpieczeństwa. Niektóre towary narażone na wahania temperatury mogą zmienić swoje właściwości, psuć się, doprowadzając do tego, że będą niezdatne do spożycia. W związku z tym towary chłodnicze muszą zostać przetransportowane: w określonym czasie, za pomocą odpowiednich pojazdów oraz w ściśle określonej temperaturze.

Pojazdy chłodnicze, w których temperatura kontrolowana jest przez nowoczesne urządzenia i systemy, przeznaczone są do przewożenia żywności świeżej i mrożonej (warzywa, owoce), bądź wyrobów farmaceutycznych (suplementy, leki, produkty medyczne).

Zachowanie jakości ładunku zależy od kilku istotnych czynników:

Higiena i sterylność

Kluczowe znaczenie mają gładkie powierzchnie w przestrzeni załadunkowej, które łatwo wyczyścić i zdezynfekować. Ważne jest, aby pracownicy przestrzegali zasad higieny i stale kontrolowali oraz dbali o czystość środków transportu.

Stała temperatura

Jest to tzw. łańcuch chłodniczy, czyli zestaw działań, dzięki którym możliwe jest utrzymanie stałej temperatury przypisanej do danego towaru. Ściśle określone warunki termiczne powinny być utrzymane nie tylko w chłodni podczas transportu, ale również na etapie magazynowania oraz załadunku i rozładunku.

Jak działa pojazd chłodniczy?

Pojazd umożliwiający przewóz chłodniczy artykułów żywnościowych i innych wrażliwych ładunków powinien spełniać szereg norm oraz być odpowiednio wyposażony. Profesjonalne chłodnie mają: izolowane ściany, agregaty chłodnicze o odpowiednich parametrach, termograf do rejestrowania i kontrolowania temperatury wewnątrz naczepy, GPS monitorujący pozycję samochodu. Nowoczesne pojazdy utrzymane w idealnym stanie technicznym oraz prowadzone przez doświadczonego kierowcę to gwarancja, że ładunek zachowa swoje właściwości.

Pojazd umożliwiający przewóz chłodniczy

Transport chłodniczy to złożony proces, który obejmuje wiele wytycznych, w tym zabezpieczenie towaru na czas przejazdu. Transport towarów w sposób bezpieczny umożliwiają systemy chroniące przed uszkodzeniami mechanicznymi, a także pozwalające utrzymać właściwą cyrkulację powietrza, dzięki zachowaniu przestrzeni między poszczególnymi ładunkami.

Ważna jest również ochrona przed uszkodzeniami i zewnętrznymi czynnikami, które mogłyby spowodować np. zanieczyszczenie ładunku. Do przewożenia produktów spożywczych wykorzystywane są opakowania wykonane z surowców dopuszczonych do kontaktu z żywnością, a więc skrzynie czy kartony. Dodatkowe zabezpieczenie stanowi stabilne mocowanie na paletach, dzięki czemu towar dotrze do odbiorcy w idealnym stanie i bez uszkodzeń.

Dlaczego warto z nami współpracować?

Ładunki delikatne, szybko psujące się (świeża żywność) i zmieniające właściwości pod wpływem wahań temperatury (wyroby medyczne) są wymagające pod względem zachowania odpowiednich warunków przewozu. Tylko firma specjalizująca się w transporcie chłodniczym, dysponująca wykwalifikowanymi pracownikami oraz przystosowanymi pojazdami, jest w stanie zagwarantować rzetelną realizację zlecenia.

Ładunki delikatne

Warto zdecydować się na skorzystanie z usług doświadczonej firmy transportowej, ponieważ:

  • pracownicy mają odpowiednią wiedzę - transport w kontrolowanej temperaturze wymaga doświadczenia i znajomości wielu przepisów
  • dysponuje zapleczem technicznym i logistycznym - gwarancja przewiezienia towarów w określonym czasie i w odpowiednich warunkach
  • oferuje kompleksowe usługi - możliwość wynajęcia samochodu chłodni z kierowcą, dostęp do magazynu, wsparcie w organizacji wszystkich etapów transportu
Profesjonalna firma specjalizująca się w transporcie na terenie kraju z wykorzystaniem chłodni zadba o bezpieczeństwo przewożonych produktów. Nasze samochody wyposażone są w nowoczesne agregaty oraz windy, co umożliwia sprawny załadunek.

Skontaktuj się